“Benim de endişelerim vardı ancak ülkeme döndüğüm için çok mutluyum.” Muhammad Arshad

Muhammad Arshad, bir sene önce Afganistan’ın Başkenti Kabil’den insan kaçakçılarının yalanlarıyla düzensiz yollardan Türkiye’ye göç etti. Türkiye’de aylardır çalışan Muhammad, Ulusal Gönüllü Geri Dönüş programı kapsamında ülkesi Afganistan’a dönüş yaptı.

Afganistan’ın Başkenti Kabil’den Muhammad Arshad insan kaçakçılarının yalanlarıyla düzensiz yollarla Türkiye’ye göç etti. Türkiye’de aylardır çalışan Muhammad, Mart 2021`de Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması kapsamında ülkesi Afganistan’a dönüş yaptı.

Muhammad: “Bu program gönüllü geri dönüşe dair meraklarımı giderdi. Bununla birlikte onlara domates yetiştiriciliğiyle ilgili projemi sundum. Kendileri bana destek olabileceklerini söylediler. Aslında geri dönüş için beni en çok etkileyen ve teşvik eden kısım burası oldu. Düşüncelerimi hayata geçirebilmek için bir fırsat doğmuştu. Hem de kendi ülkemde, doğduğum topraklarda...”

Bana sundukları fırsatlardan ve hayatımda büyük bir değişikliğe vesile oldukları için Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması’na teşekkür ederim.

Hayalleri olan, hayatını değiştirmek isteyen göçmenlere önerim: Mutlaka gönüllü geri dönüş danışmanı ile görüşün. Size yardımcı olacaklar ve her konuda size destek vereceklerdir. Belki siz de ülkenizde iş kurma imkanı bulursunuz. Benim de endişelerim vardı ancak ülkeme döndüğüm için çok mutluyum.