"Kendi işimi kendi ülkemde yapıyorum. Bu bana yeter.” Mashal Amara

“Bir arkadaşım sayesinde ulusal gönüllü geri dönüş hakkında bilgi sahibi oldum. Uzun süredir doğduğum, büyüdüğüm toprakları düşünüyor, özlüyordum. Türkiye’ye geldiğimden beri tekrar geri dönme fikri aklımın bir köşesinde her zaman duruyordu.”

Ancak “nasıl yapacağım”, “yapabilecek miyim?”,“döndüğümde geçimimi nasıl sağlayacağım?” gibi sorular beni hep ikilemde bırakıyordu.

Tüm cesaretimi toplayıp, gönüllü geri dönüş danışmanları ile görüşmeye gittim. Kendileri bana çok sıcak davrandılar. Her söylediklerinden bana yardımcı olmak istedikleri belliydi.

Yetkililere aklımdaki bütün soruları samimiyetle sordum. Gönüllü geri dönüşün önemini ve sürecin nasıl ilerleyeceğini detaylı olarak açıkladılar. Havaalanında gidişin organize edilmesinden, kontrol işlemlerinin kolaylaştırılmasına, evime döndükten sonra ihtiyaçlarımın karşılanması için verilebilecek desteklere kadar her şeyi anlattılar.

Ülkeme geri döndüğümde ne iş yapacağım konusunda dahi fikir alışverişinde bulunduk. Artık eşim ve ben aklımızdaki tüm soruların cevaplarını almıştık..

Ve ben şimdi Pakistan’a geri döndüm. Bana verilen desteklerle bir halı dokuma ve terzi dükkanı açtım. Şimdi çok mutluyum.

"Kendi işimi kendi ülkemde yapıyorum. Bu bana yeter.”

Diğer Geri Dönüş Hikayeleri